główna zawartość strony

Pierwsza wycieczka już za nami…

19 października br. kilkudziesięcioosobowa grupa licealistów z Krośniewic udała się na trzydniową wycieczkę krajoznawczą. Tym razem było to Pomorze, a dokładnie Gdańsk, Gdynia i Malbork.

Jednym z celów naszej wycieczki była integracja zespołów klasowych, ale najważniejszym – pogłębianie wiedzy z różnych dziedzin życia, m.in. z historii. I dlatego też pierwszym punktem naszej eskapady było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – jedna z największych powierzchni wystawienniczych w Europie, która za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii przedstawia historię ludności cywilnej żyjącej w latach 1939 – 1945, a także ukazuje wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów. Miejsce jedyne w swoim rodzaju, bo kultywuje pamięć o ofiarach totalitarnych systemów i bohaterach walk o wolność wielu narodowości. Licealiści mogli zobaczyć m.in. rekonstrukcję uliczki przedwojennego miasta, radziecki czołg T-34-85 czy maszynę szyfrującą - Enigmę.

Wydawać by się mogło, że miejsce to nie będzie w stanie zainteresować młodzieży… Nic bardziej mylnego – nasi licealiści wykazali się ogromną wiedzą, której poziom zaskoczył nawet pana przewodnika Wojtka!

Kolejny dzień październikowej wyprawy przeznaczyliśmy na zwiedzanie pozostałych, wartych obejrzenia, miejsc i zabytków Gdańska. Po przejściu Zielonej Bramy zachwyciliśmy się architekturą Długiego Targu, przespacerowaliśmy się po Długim Pobrzeżu, podziwiając wielkość zacumowanego na Motławie historycznego okrętu „Sołdek”, poznaliśmy historię Bazyliki Mariackiej Wniebowzięcia NMP – największej średniowiecznej świątyni z cegły na świecie, emocjonowaliśmy się architekturą wielu miejsc, chociażby ulicy Mariackiej czy Wyspy Spichrzów, by w końcu stanąć do pamiątkowego zdjęcia przy fontannie Neptuna. W planie zwiedzania tego miasta nie mogło zabraknąć również historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, pomnika Trzech Krzyży, upamiętniającego ofiary grudnia 1970 roku, a także Europejskiego Centrum Solidarności.

Później w harmonogramie wyjazdu znalazła się Gdynia, a dokładnie – miejskie Akwarium, które spośród innych wyróżnia m.in. posiadanie takich gatunków, jak rekiny, węgorze elektryczne, anakondy czy szkaradnice, które słyną z umiejętności kamuflażowych, przypisywanych zazwyczaj kameleonom. Zwieńczeniem pobytu w Gdyni było grupowe zdjęcie na tle statku – muzeum „Dar Pomorza”, a także pobyt na plaży, dla niektórych odważnych zakończony krioterapią!

Trzeci dzień wycieczki to zwiedzanie największego gotyckiego zamku na świecie, czyli zespołu zamkowego w Malborku. O jego wyjątkowości świadczy fakt, iż w 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

No i w końcu – na życzenie męskiej części uczestników naszego wojażu – zwiedzanie 22. Bazy Lotnictwa Taktyczego w Malborku, jednostki lotniczej szczebla taktycznego Sił Powietrznych. Pobyt w tym miejscu rzeczywiście podniósł chłopakom adrenalinę, bo przecież nieczęsto zdarza się oglądać wnętrze samolotów bojowych, operować robotem do zadań specjalnych czy mieć na sobie- ważący kilkadziesiąt kilogramów(!) – kombinezon niezbędny do prac saperów…

Atrakcji było mnóstwo, miejsc ciekawych tyleż samo, a może i więcej? Najważniejsze, że humory dopisywały, pogoda sprzyjała, a relacje koleżeńskie na pewno się zacieśniły. Już teraz cieszymy się na kolejny taki ( czytaj: kilkudniowy) wyjazd…:)